top of page

מנהיגות תודעתית  > צ'ק ליסט להתפתחות אישית

White Sand and Stone

דף תרגול

צ'ק ליסט להתפתחות אישית

במרחב המנהיגות התודעתית חוויה של שלומות (well being) מתחוללת כאשר כיוון התנועה בחיינו הוא מבפנים החוצה. 
"אדם מאושר הוא אדם שחי על פי רצונו" הוא עקרון שמבקש מאיתנו להתמקד פנימה במקום החוצה, לפעול כי אנחנו רוצים, ולא כי בהכרח נשיג את התוצאה.

ההתפתחות האישית שלנו מתרחשת כאשר אנחנו משחררים את התלות בתוצאות העתידיות, מבררים מה אנחנו רוצים ובוחרים פעולה התואמת את הרצון שלנו.

בקרת תנועה

כלי בקרת התנועה מוביל אותנו בעזרת ארבע שאלות דרך ארבעה שלבים, מהתעוררות הרצון עד בחירת הפעולה ומימושה.

1- מה אני רוצה?

השלב הראשון הוא לדעת מה אנחנו רוצים. מאחר שהתודעה הר-אקטיבית עסוקה בהישרדות, היא תמיד יודעת מה אנחנו לא רוצים, מה מפחיד אותנו, מה רע או אסור, וטרודה בהדיפת איומים. כשהיא פוגשת פער בין רצוי למצוי, היא מתמקדת במציאות החיצונית, אותה מציאות מצויה, מאיימת ובלתי רצויה.

 

מתוך התמקדות זו היא יודעת להגדיר במדויק את המציאות שפוגעת בנו ומפחידה אותנו ולהצביע על האשמים בה מנקודת מבטה. גם אם הסיפור שהתודעה הר-אקטיבית מספרת לנו נכון ואנחנו מתארים את המציאות כהווייתה, האשמת מחולליה אינה עוזרת לנו לשנות את הכיוון ואנחנו נשארים לכודים בפער. כדי להפוך אותו לשער, נניח למאבק עם החוץ, נפנה את הקשב פנימה ונשאל את השאלה הפשוטה הזו: "מה אני רוצה?"

 

רובנו לא רגילים לשאול אותה, ולכן נראה לנו שמסובך לענות עליה, אבל רצון הוא שריר תודעתי שאפשר וחשוב לאמן. התודעה האקטיבית תבחר את האפשרות הרצויה מתוך אלה שהיא מזהה במציאות הקיימת. תודעה קריאטיבית תהיה חופשייה להמציא אפשרויות נוספות גם מעבר למגבלות האילוצים, הזמן והמרחב המידיים. חשוב שנשים לב לשחרור התלות בתוצאה, אחרת נמצא את עצמנו בשלב הרביעי מגיעים לפעולה המוּנעת מפחד או נאחזים בדרך פעולה שאינה תואמת את הרצון.

שאלות לבדיקה עצמית

 • האם המיקוד שלי הוא חיצוני או פנימי?

 • האם אני מקבל אחריות ובעלות על התודעה שלי או מאשים?

 • מה הן האפשרויות העומדות לפניי לטובת שינוי המציאות בכיוון הרצוי לי?

 • האם אני יודע להגדיר במדויק את הרצון החופשי שלי?

2- האם אני מרשה לעצמי?

במקום להשוות את עצמנו לאחרים או לאידאל כלשהו ולחפש אישורים מבחוץ דרך מעגלי העשייה וההישגים, אנחנו רוצים להעניק לעצמנו מתוכנו את האישור לממש את הרצון הפנימי שלנו. תשתית תודעתית של חוויית ערך פנימית מספקת לנו הרשאה להרגיש טוב גם ללא תלות בתוצאה ומשחררת אותנו מההשוואה לאחרים.

 

אחריות מזכירה לנו שאנחנו ראויים לאהבה ולאושר ובעלי ערך, גם כשאיננו משיגים תוצאות, ובכך היא מרחיבה את הרשות הפנימית ומעניקה לנו את החופש לרצות.

שאלות לבדיקה עצמית

 • האם הגדרת הרצון שלי משוחררת מהתניית הערך?

 • האם הרצון שלי משקף תחרות עם אחרים וצורך להרגיש שווה או יותר?

 • האם אני נותן לגיטימציה לרצון שלי ומרשה לעצמי את מה שאני רוצה או שופט ומבקר את עצמי?

 • האם אני משתף ברצון שלי או מתבייש בו?

3- מה ביכולתי לעשות?

כשאנחנו בוחרים חלום, רצון, מטרה או תשוקה שנראים לנו כמו פסגת האוורסט, אנחנו מתקשים לעיתים לראות מראש את כל הדרך אליה. מאחר שהתודעה הר-אקטיבית נאחזת בתוצאות, היא נוטה שלא להסתפק בהתקדמות ופוסלת פעולות שבהחלט עשויות לקדם אותנו, רק משום שאיננה מצליחה לראות איך הן מובילות ליעד.

 

לכן בשלב זה נרצה לברר מה אנחנו מסוגלים לעשות לטובת מימוש הרצון ולבחור את הפעולה המדויקת והמתאימה ביותר בעינינו בנקודת הזמן הנוכחית. הדגש הוא על היכולת לפעול לטובת מימוש הרצון ולא על השגת התוצאה. גם אם מדובר בצעד קטן שאינו מביא אותנו למלוא המימוש, עצם התנועה בכיוון סוללת את הדרך עקב בצד אגודל ויוצרת שלומות.

שאלות לבדיקה עצמית

 • האם אני מאמין שאני יכול לפעול לטובת הרצון שלי או חושב שאי אפשר?

 • אילו פעולות יכולות לקדם אותי בכיוון שהרצון מתווה?

4- האם אני פועל למימוש?

אחרי שעברנו את שלושת השלבים הקודמים, השלב האחרון הוא מימוש הפעולה. על פי רוב, כשאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים, מחזיקים רשות פנימית לפעול ויודעים מה הם הצעדים שהופכים את הרצון למציאות, שלב הפעולה קל יחסית. עם זאת, במקרים מסוימים, דווקא כשנגיע לשלב הפעולה, נגלה קושי או תקיעות. אם זה קורה לכם, במקום לשפוט את הקושי, חקרו אותו בסבלנות.

 

ייתכן שהגדרת הרצון הייתה לא מדויקת והקושי שנתקלתם בו משקף זאת, ולכן יכול לעזור לכם לדייק אותו. אולי נבלמתם במחסום כלשהו של התניית הערך, כמו "מה יגידו או יחשבו עליי, אם אפעל כך?" או שיפוט עצמי בסגנון "מה שאני עושה זה לא מספיק". לפעמים הצעד המעשי שבחרנו הוא קצת מעבר ליכולות שלנו או למצבנו כרגע.

 

זכרו שכאשר אנחנו מקבלים את האחריות, כל פער הופך לשער. במקרים שבהם הצלחתם לפעול ולממש, תוכלו בשלב זה לבחון את הפעולות במבט לאחור, כדי לוודא שאכן היו מדויקות מבחינתכם ושיקפו את רצונכם ולהמשיך בתנועה.

שאלות לבדיקה עצמית

 • האם הפעולות שבחרתי משקפות את מה שאני רוצה?

 • אילו התנהגותי תואמת את הרצון שלי?

bottom of page